POWRÓT
     2012-02-16 00:00:00

Wyjaśnienie do artykułu „Będzie jak w Szwecji? Alkohol w sprzedaży tylko przez osiem godzin”, opublikowanego w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w dniu 15 lutego 2012r.


MINISTERSTWO ZDROWIA
RZECZNIK PRASOWY
Agnieszka Gołąbek

Warszawa, 15 lutego 2012 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Będzie jak w Szwecji? Alkohol w sprzedaży tylko przez osiem godzin”, opublikowanego w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w dniu 15 lutego 2012r.

Odnosząc się do informacji opublikowanych w w/w artykule informuję, że dokument „European acti on plan to reduce the harmful use of alcohol 2012-2020" opracowany przez WHO Regional Office for Europa nie zawiera rekomendacji dotyczących ograniczenia sprzedaży alkoholu do ośmiu godzin dziennie i tylko na obrzeżach miasta. Zawiera natomiast ogólne zalecenia dotyczące ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych, uzasadniając potrzebę wprowadzania takich ograniczeń udowodnionym w badaniach wpływem dostępności alkoholu na wielkość spożycia. Nadmierne spożycie alkoholu i jego konsekwencje – zdrowotne i społeczne – stanowią poważny problem dla społeczeństw europejskich i nie ma wątpliwości, że należy im zapobiegać.

Problematyce tej była poświęcona organizowana przez polską prezydencję konferencja „Polityka alkoholowa w Polsce i w Europie. Medyczne i ekonomiczne aspekty używania alkoholu”, podczas której międzynarodowe grono ekspertów wypracowało stanowisko, w którym podkreśla, że: „W Unii Europejskiej szkodliwe i ryzykowne spożycie alkoholu stanowi drugi wśród najważniejszych czynników ryzyka chorób i przedwczesnych zgonów. Szkodliwe spożywanie alkoholu stanowi istotny problem społeczny. Dlatego niezbędne są wszechstronne i efektywne polityki dotyczące alkoholu na poziomie krajów, regionów i Unii Europejskiej.”

Wśród rekomendacji proponowanych w dokumencie „European action plan to reduce the harmful use of alcohol 2012-2020" znajdują się m.in. rozwiązania, które od lat obowiązują w Polsce - zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz regulacja liczby punktów sprzedaży. Informacje dotyczące godzin sprzedaży są przywołane jedynie w kontekście innych czynników wpływających na dostępność alkoholu (cyt.): „Indicators would include a composite measure of alcohol availability, including an assessment of the number of outlets, size and density of outlets, and the days and the hours of sale". Zależność tę potwierdzają badania dotyczące wpływu liczby punktów sprzedaży, godzin sprzedaży i usytuowania na wielkość spożycia.

Przyjęcie dokumentu „European action plan to reduce the harmful use of alcohol 2012-2020" nie skutkuje żadnymi zmianami w polskim porządku prawnym.

/-/ Agnieszka Gołąbek
Rzecznik Prasowy

/www.mz.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION