POWRÓT
     2012-02-16 00:00:00

Za dwa lata zapłacimy za roaming mniej niż w kraju?


Może do tego dojść dzięki zeszłotygodniowemu głosowaniu Komisji Rynku Wewnętrznego PE, która przyjęła poprawki Róży Thun do rozporządzenia obniżającego stawki roamingowe, po raz pierwszy także, na przesył danych.

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich podróżujących w celach prywatnych lub biznesowych, studentów i wszystkich innych skarżących się na ogromne koszty roamingu w Unii Europejskiej.

Przed kluczowymi decyzjami Parlamentu Europejskiego, euro posłanka Róża Thun, autorka 39 poprawek do „rozporządzenia w sprawie roamingu w publicznych sieciach telefonii mobilnej wewnątrz Wspólnoty” zorganizowała w Warszawie briefing prasowy.

W erze smartfonów i mobilnego internetu roaming jest barierą nie do zaakceptowania. Moje poprawki są szansą na pokonanie tej bariery szybko i zdecydowanie. Za wolność nie powinna być wystawiana faktura. Mamy wolność przemieszczania się. Dlaczego za wolność rozmów i transferu bajtów ma być pobierana dodatkowa, nieuzasadniona opłata? - podkreśliła Róża Thun

Jak zmienią się koszty przysłowiowego Jana Kowalskiego dzięki rozporządzeniu?

Dziś za minutę połączenia wykonanego w roamingu płacimy ok. 1,60 - 1,70 zł, od 1 lipca będzie to maksymalnie 1,08 zł. Od maja 2014 jednak maksymalna cena będzie mogła wynieść tylko 56 groszy. To mniej niż średnia cena za minutę połączenia wewnątrz kraju - dodaje europosłanka.

Jednak prawdziwa rewolucja czeka nas jeśli chodzi o koszty transmisji danych w roamingu. Obecnie za ściągnięcie 100 MB danych płacimy od 500 do 2020 zł. Od lipca 2014 będzie to maksymalnie około 103 zł!

Obniżka opłat za przesył danych to pozytywna rewolucja dla milionów korzystających z roamingu, przedsiębiorców, którzy dzięki możliwości taniego przesyłu danych zaoszczędzą znaczne sumy – podsumowała Róża Thun.

Ostatnio zauważyłam podczas spotkania w Brukseli z polskimi dziennikarzami, że wszyscy uczestnicy mieli wyłączony internet w swoich smartfonach. To absurdalna sytuacja – zaznaczyła Róża Thun Oprócz obniżki kosztów rozporządzenie wprowadza m.in.: umożliwienie konsumentom zakupu usługi roamingowej u innego operatora od 1 maja 2014, otwarcie rynku na nowych operatorów, zobowiązanie operatora do informowania konsumentów o kosztach roamingu także poza UE (od stycznia 2013)

Aby to wszystko się stało musimy jeszcze poczekać przynajmniej do czerwca 2012 roku. Przed nami jeszcze głosowanie nad projektem rozporządzenia w komisji przemysłu, badań i energii PE, a w połowie kwietnia przyjęcie rozporządzenia na sesji plenarnej. Później konieczny będzie już tylko kompromis z Radą UE.

Więcej informacji:

Biuro Parlamentarne Róży Thun, +124282929, roza.thun@europarl.europa.eu

/www.platforma.prg.pl/

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION