POWRÓT
     2018-01-09 00:00:00

Zarzuty dla członków grupy przestępczej za fikcyjne kolizje drogowe i wyłudzanie odszkodowań.


Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim nadzoruje postępowanie dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się wyłudzaniem odszkodowań od ubezpieczycieli. Postępowanie to prowadzone jest przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim.

Ubezpieczyciele stracili ponad 160 tysięcy złotych

W toku śledztwa ustalono rosnącą ilość kolizji z udziałem tych samych osób. Dzięki precyzyjnej analizie zdarzeń, a także współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza działała od 2013 do 2016 roku na terenie różnych miast województwa lubuskiego. W tym czasie jej członkowie mogli upozorować nawet kilkadziesiąt zdarzeń drogowych. W zależności od okoliczności zgłaszane były fikcyjne zdarzenia lub takie, w których pojazdy były specjalnie uszkadzane, co miało potwierdzać udział w stłuczce.

Do pozorowania kolizji wykorzystywano pojazdy różnych marek, których wartość oscylowała od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Miało to istotny wpływ na wysokość odszkodowań.

Łącznie straty towarzystw ubezpieczeniowych oszacowano na kwotę ponad 160 tysięcy złotych.

Zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy wyraźnie wskazuje, że w grupie istniał wyraźny podział ról. Każda osoba odpowiadała za realizację innych zadań. Do uszkadzania pojazdów najczęściej dochodziło na posesji mężczyzny podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Tam też prawdopodobnie układano scenariusz zdarzenia, jaki następnie przedstawiany był w ubezpieczalniach. Sprawcami zgłoszonych kolizji najczęściej były osoby wyszukiwane przez tzw. „werbowników”.

Co prokurator zarzucił podejrzanym

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 23 osób zamieszanych w przestępczy proceder. Na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymań dokonali funkcjonariusze CBŚP. W zatrzymaniach uczestniczyli także antyterroryści z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

U dwóch zatrzymanych ujawniono i zabezpieczono dwie jednostki broni palnej.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim ogłoszono im zarzuty. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Jedenastu osobom przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani podejrzani są także o oszustwa i wyłudzanie odszkodowań. Dodatkowo dwie osoby usłyszały zarzut nielegalnego posiadania broni.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło: pk.gov.pl

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION