POWRÓT
     2018-01-23 00:00:00

Zatrzymania i zarzuty w sprawie publicznego propagowania faszyzmu.


Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wspólnie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzą śledztwo dotyczące obchodów 13 maja 2017 roku w Wodzisławiu Śląskim rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa oraz utrwalania, posiadania i prezentowania nagrań oraz przedmiotów zawierających treści propagujące faszystowski ustrój państwa. Chodzi o przestępstwo z art. 256 par. 1 i 2 kodeksu karnego.

Śledztwo to zostało wszczęte na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro bezpośrednio po emisji reportażu w telewizji TVN. Nadzorowane jest ono przez Prokuraturę Krajową.

Szybkie i zdecydowane działania prokuratury i ABW

Szybkie i zdecydowane działania podjęte przez prokuraturę i ABW doprowadziły do zatrzymania wczoraj (22 stycznia 2018 roku) trzech osób uczestniczących w neonazistowskim spotkaniu ku czci Adolfa Hitlera: Adama B., Tomasza R. i Mateusza S.

Przeszukane zostały lokale zajmowane przez zatrzymanych. U jednego z nich ujawniono i zabezpieczono broń i amunicję. W trakcie przeszukań ujawniono i zabezpieczono także mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej. Zabezpieczone zostały ponadto telefony komórkowe i komputery. Powołani przez prokuraturę biegli będą ustalali między innymi, czy znajdują się na nich zdjęcia i nagrania z imprez i spotkań, na których propagowano nazizm.

Co prokurator zarzucił podejrzanym

Po doprowadzeniu zatrzymanych mężczyzn do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one publicznego propagowania nazistowskiego ustrój państwa, poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Publicznie pochwalano wówczas rządy przywódcy Rzeszy Niemieckiej, a także prezentowano i wykorzystywano rzeczy, nagrania, teksty oraz gesty zawierające treść i odwołanie do symboliki nazistowskiej. Prokurator zarzucił im popełnienie przestępstwa z art. 256 par. 1 kodeksu karnego.

Jednemu z podejrzanych prokurator zarzucił ponadto posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji. Chodzi o przestępstwo z art. 263 par. 2 kodeksu karnego.

Delegalizacja stowarzyszenia Duma i Nowoczesność

Na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro prokuratura analizuje ponadto kwestie delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Decyzja ma związek z postępowaniem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez tę organizację.

Przedmiotem analizy będzie faktyczna działalność stowarzyszenia i zaangażowanych w nie osób, a nie wyłącznie jego statut i inne dokumenty. Celem jest ustalenie, czy organizacja Duma i Nowoczesność odwołuje się w swoich działaniach do metod i praktyk nazizmu, faszyzmu albo innych totalitarnych ideologii. Jeśli potwierdzą to ustalenia dowodowe, prokuratura skieruje do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło; pk.gov.pl

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION